Miliardáři v politice. Všichni touží být jako Babiš, myslí si komentátor. A přidal zajímavosti o Sehnalově ODA
POLITOLOGOVÉ Vstup miliardářů do politiky je novým trendem, který do Česka přišel ze zemí východní a střední Evropy. Tak mluví politolog Petr Sokol a jedním dechem dodává, že nevěří spekulacím o úmyslně založených stranách, aby oslabily hlasy protikandidátů Andreje Babiše. Oligarchové podle Sokola žárli, takže se sami pokusí ovlivňovat politiku. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zároveň upozornil, že pro Babiše by bylo nejvýhodnější, aby většinu v Poslanecké sněmovně po volbách tvořilo hnutí ANO s Okamurou a komunisty. Pak by bez něj nebylo možné sestavit vládu.
Diskutuje se o malých stranách, které mají odčerpat voličské hlasy stranám velkým. Například v souvislosti se Starosty a miliardářem Dědkem, který kandiduje za Starosty, ale zároveň chválí Babiše. Mluví se o tom i v případě Realistů, kteří údajně vezmou hlasy ODS, zatímco Starostové mají ubírat TOP09, a těch příkladů je více… Co je na tom podle vás pravdy? Jde o Babišova „kukaččí vejce“?
Já si myslím, že primárně asi ne. Nelze říci, že by tato uskupení, která jste jmenovala, vznikla za tímto účelem. Na druhou stranu určitě platí, že v případě Realistů se snahou dostat se do politiky vidíme u některých představitelů sympatie s hnutím ANO. Nejmarkantnější je to právě u nového mecenáše Starostů pana Dědka a spíše, než že by šlo o kukaččí vejce, jde o takový nový trend, který k nám přišel z některých jiných zemí střední a východní Evropy, tedy vstup bohatých podnikatelů se silným vlivem.
Nejde ale jen o Realisty a Starosty. Pavel Sehnal vzkřísil stranu ODA a jsou i další. Proč tedy podle vás miliardáři v Čechách chtějí vstoupit do politiky stejně jako Andrej Babiš?
Spíše, než kukaččí vejce jde o žárlivost jiných v uvozovkách oligarchů proto, že Babiš to udělal jako první a uspěl. Řada z nich se ho snaží kopírovat. V případě například Sehnala a ODA je to očividné, to je čistý příklad kopírování hnutí ANO. Někteří další se snaží mít svoji stranu, ale úplně to neovládají.
Ať je to tak, či onak, nejvíce z toho prý bude těžit Babiš, kterého ohrozit nemohu, ale zároveň odčerpají hlasy jeho konkurenci. Podobně se Zemanovi a jeho SPOZ v roce 2010 povedlo ubrat čtyři procenta Paroubkovi s ČSSD.
Nebyl to jenom Zeman, ale také paní Bobošíková a její Suverenita. Tam je vidět, že zatímco Zeman tak činil účelově a snažil se v podstatě kanibalizovat ČSSD, tak Bobošíková primárně takový cíl neměla, ale ve výsledku ubrali sociálním demokratům tolik, že Paroubek nemohl sestavit vládu. Nevěřím na scénáře o úmyslně založených stranách, i když i takový případ známe. Mečiar založil Zelenou alternativu proti Straně Zelených.
Spíše jde o to, že čím bude politická scéna roztříštěnější a čím více subjektů bude kandidovat proti zavedené značce, proti hnutí ANO, které v preferencích vede, bude Andreje Babiše moci zastavit jen široká koalice proti němu. Babiš potřebuje, aby po volbách byla v Poslanecké sněmovně většina hnutí ANO, komunistů a Okamury. Tím znemožní vznik koalice proti Babišovi a on sám si vybere, jak sestaví vládu, protože bez něj to nepůjde. Ostatní se s Okamurou a KSČM nemohou spojit. Čím více hlasů propadne a roztříští se, tím větší výhoda pro ANO. Takže nepřímý dopad na volby mít mohou, ale přesto nevěřím, že účelem zakládání malých stran je právě tento důvod.
[...]
6. 8. 2017